W ramach projektu przeprowadzono cykl 24 wykładów dla zabrzańskim młodych dziewcząt i kobiet w wieku od 14 do 25 lat, w których ogółem wzięło udział 20 młodych przedstawicielek romskiej mniejszości etnicznej z Zabrza.

Celem projektu było wpieranie młodych romskich kobiet i dziewcząt w rozwoju własnej osobowości oraz branie odpowiedzialności za własne życiowe decyzje, przy jednoczesnymradzeniu sobie z codziennymi trudnościami życia osobistego i rodzinnego.

Dodatkowo dla zainteresowanych 8 uczestniczek projektu przeprowadzono indywidualne sesje coachingowe podczas których młode Romki mogły uzyskać pomoc w rozwiązaniu swoich osobistych problemów, radzeniu sobie ze stresem, dokonywaniu pozytywnych zmian na drodze osobistej a czasem także zawodowej, oraz wsparcie w procesie zmiany.

Zajęcia   grupowe   i  indywidualne  prowadzone były   przez   pedagoga,   terapeutę    zajęciowego lifecoach’a,  oraz   coacha   psychologii   płci   mgr    Katarzyna Kubiczek Prezes KKW EKSPERT

Fundacja Rozwoju Inicjatyw Społecznych „FRIS” w okresie od maja do września 2023 rokurealizowała na terenie Zabrza projekt pt. „ Aktywizacja dziewcząt i kobiet romskich wkontekście przedwczesnej ciąży i przerywania nauki” dofinansowany z dotacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach „Programu integracji społecznej iobywatelskiej Romów w Polsce na lata 2021 – 2030”.

Warsztaty prowadzone były w grupach 10 osobowych.

Tematyka warsztatów prowadzona na zasadzie ustrukturalnionych spotkań grupowych obejmowała problemy dotyczące;

 kształtowania osobowości

 wspieranie i stymulowanie rozwoju społecznego młodych dziewczyn

 trening kompetencji społecznych

 budowanie prawidłowych relacji opartych na dojrzałości emocjonalnej